Ревю на Мекотели



Само при най-нисшите представители на типа се наблюдават окологлътъчни нервни пръстени и надлъжни нервни кордони.

Респираторниот систем кај водните мекотели е претставен со жабри (еден или повеќе парови), сместени во мантијната празнина, а кај копнените мекотели (полжавите) - со непарен бел дроб.

След две до пет години вече се събират и се полагат допълнителни грижи за тях, за да се гарантира по-високо качество .

Сякаш използват кожата си, за да създават триизмерни изображения на обекти в обкръжението си. Как го правят?

Някои водят придънен начин на живот като използват естествени отвори и цепнатини между камъните и коралите, за да се крият.

Исхрана:  Претежно тревопасни животни, освен цефалоподите кои се сештојади

По тази причина ловуващият октопод може да бъде впечатляваща гледка. Може да протегне всичките си пипала над пясъка, като всяко едно изследва. Ако едно от пипалата подплаши скарида, две други могат да се протегнат да я уловят. Октоподите също така си имат всичките тези смукала, които се движат независимо едно от друго, да не говорим за структурите и механизмите за контролиране на цвета и текстурата на кожата. Същевременно животното е развило капацитета да възприема и обработва огромно количество постъпваща сетивна информация: за вкус и допир от смукалата, за гравитация – от структури, наречени статоцисти, както и цялата информация, събирана от сложните му очи.

Поради торзията се наблюдава хиастоневрия – кръстосана нервна система.

Мекотелото обикновено не причинява мекотели белези, освен ако подутините не са подбрани или надраскани.

Моноплакофорите се длабокоморски мекотели опремени со школки слични на капачиња.

За дигестивниот систем е карактеристично постоењето на орган, наречен ренде во почетниот дел на дебелото црево, кое служи за обработка на храната.

Максимално време за съхранение във фризера шест месеца.

Схема на действие на радулата. В сиво е радулата, в жълто – одонтофора, в розово – мускули протрактори, в синьо – хранителен субстрат Храносмилателната система започва с уста разположена на главата, предната част на тялото или хобот. Преминава в устна кухина, в която се изливат слюнчените жлези. Продължава в глътка, хранопровод, често гуша, стомах, средно и задно черво (ректум).

Раждането на Венера. Фреска от Помпей Мидите често са свързвани с древногръцката богиня Афродита и нейния римски аналог Венера. Според легендата богинята се ражда от морската пяна, стъпила на черупката на мида.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *